Amerikali Turk

Yazarlar

Dinimiz farklı diye ailem evlenmemize karşı çıkıyor

(1 votes, average 5 from 5)
May 28, 2010 10:59 PM

Rumuz: Mutsuz - "Dinimiz farklı diye ailem evlenmemize karşı çıkıyor?''

Sevgili Tüzin Ablacığım,

Size bu yaziyi caresizlikten yaziyorum ben 25 yaşında üç buçuk yıldır Polanyalı bir genç ile arkadaşlık yapan bir genç kızım. Öyle yorgunum ki, artık hiçbir şey bana zevk vermiyor.

NY`ta iyi  bir üniversitenin iyi bir bölümünden mezun oldum, çalışmaya başladım. Sonrasında bana yaşama gücü veren, deliler gibi sevdigim, beni hayata bağlayan biriyle tanıştım. Öyle mutluydum ki, adeta bulutların üzerinde dolaşıyordum. Çevreme gülücükler dağıtıyordum. Gözüm ondan başkasını görmüyordu. Bir anlık hevesle, bu ilişkiyi aileme de anlattım ve hayatımın hatasını yaptıgımı anladım.

Onlar hemen beni vazgeçirmeye çalıştılar. Din ve mezhep farklılığı dediler, kültürleriniz uymuyor dediler... Ayrılmamız için bana her türlü baskıyı yapıyorlar.

Bense gizli saklı bu ilişkiyi sürdürmeye çalışıyorum. Aileme bu kez kendimden daha emin bir şekilde açıldım. Tepkileri daha da arttı ve baskılarla devam etti ve şimdi kendimi köşeye sıkıştırılmış gibi hissediyorum. Ailemle defalarca konuşsam da fayda etmiyor nuh diyor peygamber demiyorlar, halalarım, amcalarımda beni destekliyorlar ama annem ve babam kesinlikle karşı çıkıyorlar, işime de konsantre olamıyorum.

Intihar etmeyi bile düşünmedim değil ölmek istiyorum, çünkü bu duygudan kurtulamıyorum. Ne olur yardım edin, bir çözüm arıyorum... Her şey giderek daha da çıkmaza giriyor.
.

Sevgili Kardeşim,

Bu konu belki de gurbette yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi. ...
Çocuklarının yaşamlarını kendi düşünceleri doğrultusunda yönlendirmeye çalışan ailelere çok kızıyorum. Çünkü bu tür bir zorlama hiçbir sonuç vermiyor. Eğer çocuklarını kendi istedikleri kişilerle evlendirip, sevdikleri kişiden ayırırlarsa, ne yazık ki büyük bir mutsuzluk çarkı yaratıyorlar.

Zorla evlendirdikleri çocukları mutsuz, evlendiği insan mutsuz, geride kalan sevgili mutsuz, o sevgilinin aklı sevdiğinde kalmışken, ister istemez evlendiği kişi de mutsuz oluyor...

Aileler işte bunca kişinin mutsuzluğundan sorumlu. Ama yine de bencilce dayatıyorlar. Karşı koymak için o kadar çok nedenleri var ki... Her şey bahane aslında.

Senin yerinde olsam, sevdamdan asla vazgeçmem. Onlara karşı koyarım. Çalışan, aklı başında, eğitimli ve olgun bir insansın. Kimseye boyun eğmen gerekmiyor. Bu yaşam, öyle saçma sapan nedenler yüzünden ölmeyi düşünecek kadar değersiz değil. Mutlaka bir çözüm vardır...

Ölümden başka her şeyin çaresi vardır mutlaka, bunu sakın unutma. Ailen senin bu depresyon halini, ölümü düşünecek düzeyde olduğunu anlamıyorsa, anlatan birilerini bul, onlarla konuşsunlar...


Tüzün Ablan .....
E- Mail: tuzun@amerikaliturk.com