Amerikali Turk

Yazarlar

Bir şehri özlemek

(7 votes, average 4 from 5)
March 21, 2012 10:19 PM

Zeynep AtesBen İstanbul’da yaşıyorum.. Aslen Samsunluyum ama İstanbul’da doğdum, büyüdüm ortaokul lise dışında bütün yaşamım İstanbul’da geçti.. Yani İstanbul benim için gurbet değil.. Ama o ilk gençlik yıllarım boyunca Samsun’daydım.. ailem ise hala samsun’da.. Bunları neden mi anlatıyorum.. Az sonra okuyacaklarınızı daha iyi anlamanız benim hangi şehri özlediğimi bilmeniz için..

Ben gurbet kavramına inanmam.. beni bıraktığınız herhangi bir yere uyum sağlar, yaşamıma devam ederim.. Ama öyle değilmiş.. İnsan bu, bir denizi.. O denizin üzerindeki bir martıyı.. hatta kıyıya vuran hırçın bir dalgayı.. ağaçları, kilometrelerce yol içinde o birkaç kilometreyi.. ve tam tamına bir şehri özlermiş..

En son 2 yıl önce gelmiştim Samsun’a.. Biliyorum.. bir çoğunuz için bu süre kısa.. Ama yine de özlemişim.. İstanbul’dan Samsun’a otobüste giderken sabahın ilk ışıklarıyla şehre girince anladım bunu..

Ağaçlar başkaydı.. Bak bak doyamadım.. Ağaçların üzerindeki kuşlar.. Hatta ege tatillerinde doya doya izleyip bir kare fotograf çekmediğim narenciye ağaçları bile başka.. Rastladığım ilk ağacın poz poz fotografını çekince anladım MEMLEKETİN mandalinasının bile bir başka olduğunu ..

Günlerdir yağan yağmurun sonunda güneş açınca ilk işim hırçın, asi, huysuz Karadeniz’imle buluşmak oldu.. Sahile iner inmez aradığım yer Lise yıllarındaki en yakın arkadaşlarımdan şimdilerin değimiyle “kankam” Burcu’yla buluşup soya fıstığı ve kola eşliğinde felsefe yaptığımız yer oldu..

Bir şehir, geçmiş, yaşanmışlık, memleket nasıl özlenirmiş orada anladım.. İngilizce’de “özlenmek“ kelimesinin karşılığı “miss”dir.. Ve İngilizler otobüsü kaçırdıklarını da “I miss the bus” diyerek anlatırlar.. Otobüs az önce buradadır saniyelerle kaçırmışsındır.. ve bir insanı, bir şehri, bir denizi özlerken de o az önce sizinledir.. Öyle aradan yıllar falan geçmemiştir.. Bilinçaltınız size oyun oynar.. Ve İngilizler bu oyunu anlamış olacakki “özlemek” ve “kaçırmak” fiillerini aynı olarak kullanırlar..

Sonuç mu; sizde bir şeyi özlediğinizde bilin ki o az önce yanınızda sizinleydi.. Ya da siz az önce oradaydınız.. Ve şimdi özlediğiniz şeyi düşünüp derin bir nefes alın.. Durmayın koklayın onu.. Ve emin olun hafızalarınız şehirleri havalarının, insanları tenlerinin kokularıyla hatırlar.. Siz hiç fark etmeseniz bile…

 

Zeynep Ateş