Amerikali Turk

Yazarlar

Sözkonusu Ermeniler Olunca Neden Soykırım

(10 votes, average 5 from 5)
December 11, 2012 2:12 PM

Zeynep Ates“Soykırım” yıllardır Türkiye’nin gündeminden düşmeyen düşürülmeyen kavram. Herkesin sözde Ermeni Soykırımı hakkında söyleyecek bir çift lafı var.. Peki nedir “soykırım”.


“Soykırım” sözünü tarihte ilk kullanan Raphael Lemkin. Yahudi asıllı Polonyalı bir avukat olan Lemkin 1943 yılında kaleme aldığı “"İşgal Altındaki Avrupa'da Mihver (eksen) Kuralı" adli kitabında “genocide” kelimesini ilk kez kullanıyor.. Kelimeyi Yunanca “cins, ırk” anlamına gelen “genos” ve Latince kesmek, öldürmek anlamında kullanılan “cide” kelimelerinden oluşturuyor. Türkçeye soykırım olarak çevrilen kelimeyi TDK Büyük Türkçe Sözlükte “Bir insan topluluğunu ulusal, dinsel vb. Sebeplerle yok etme, jenosit, genosit, pogrom” olarak açıklıyor.


Gelelim Avrupalıların deyimiyle “genocide”e.. Avrupa bu kavramı en iyi yahudi soykırımıyla anladı.. Ermenilere uygulanan tecrit miydi “soykırım” mi bunu en iyi Nazi Almanyasına bakarak anlayabiliriz.


Nazi Almanyasında Yahudi kökenlilerin tümü kamplara tecrit edildi. Osmanlı’da ise Ermenilerin sadece silaha sarılanları tecrit edildi. Hastalar, yetimler, katolik ve protestan Ermeniler tecrit edilmedi.


Göçen Ermenilerin gerek yolda gerekse Suriye’de tüm ihtiyaçları karşılandı. Nazi Almanyasındaki Yahudiler ölüm kamplarına gitmişlerdi. Ermenilere ise Suriye’de tarıma elverişli araziler tahsis edildi, devlet tarafından evler yapıldı..


Soykırım yapmak isteyen bir devlet Suriye’ye göçen Ermeniler için nüfus kayıtları oluşturmazdı. Oysaki Suriye’ye göçen Ermenilerin nüfus kayıtları çıkartılmıştır..


Bu olayın soykırım olmadığının en önemli kanıtı ise savaşın sona ermesiyle çıkartılan “geri dönüş kanunu”dur. Yaklaşık 650 bin göçmen savaştan sonra geri dönmüştür..


Bunların ışığında şimdi bir de Türklerin sürüldüğü topraklara bakalım istiyorum.. Belleklerimizde en taze olanlar Yunanistan ve Bulgaristan. Oysa Kırım’dan, Azerbaycan’dan, Romanya’dan, Yugoslavya’dan, Doğu Türkistan’dan, Kıbrıs’tan da sürüldük. Biri de gidip doğduğu büyüdüğü topraklardan sürülen ve bir daha asla evine geri dönemeyen o Türklere sorsun “Siz ölmediniz mi?” diye..


Geçtiğimiz günlerde bir kitap geçti elime. Yunanistan’dan göç eden bir ailenin torunu büyükanne, büyükbaba ve babasından dinlediklerini kaleme almış.. Yunanistan’dan kalkıp İzmir’e yanaşan gemilerin içinde olanlar tam bir insanlık dramı.. Yüzlerce insan balık istifi bir gemide.. Ne temiz su var ne de düzgün bir yiyecek.. Yolculuk sırasında başlayan salgın hastalık kırıp geçiriyor Yunanistan’dan göçen Türkleri.. Hergün onlarca kişi ölüyor gemide.. Ve cenazeleri denize atılıyor.. Aksi halde hastalık daha da yayılacak..


Anlayacağınız gemide yaşananlar tam bir insanlık dramı.. Peki ölen Ermeniler olunca adı GENOSİS oluyor ya göçün.. Türkler ölünce ölümün adı ne oluyor? VATAN SAĞOLSUN MU?

 

Zeynep Ateş